Nie masz grilla lub rozważasz zakup nowego? Nie wiesz, jaki grill wybrać, ponieważ na rynku dostępnych jest tek wiele różnych rodzajów? Pomożemy Ci się w tym odnaleźć. Niezależnie od tego, czy planujesz grillować w ogrodzie, na balkonie, na tarasie czy w domu, znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz, aby Twoje grillowanie zakończyło się sukcesem. Dzięki nam zrobisz to lepiej...
Jaki grill wybrać?
Wybór odpowiedniego grilla oznacza przede wszystkim zastanowienie się nad tym, jakiego paliwa chcesz lub możesz używać, jak duży ma być Twój grill, jaką kwotą dysponujesz, a także, jaki styl grillowania preferujesz.
Zanim dokonasz wyboru, zadaj sobie następujące pytania:
- Do czego potrzebuję grilla? Kupujesz go do okazjonalnego grillowania z rodziną czy chcesz zostać profesjonalistą? Chcesz grillować w domu czy w ogrodzie? Warto dokładnie przemyśleć, do czego Twój grill będzie służył.
- Jak często będę go używać? Czy chcesz grillować regularnie, czy tylko od czasu do czasu? Bardzo ważne jest, aby przy zakupie uwzględnić częstotliwość, z jaką będziesz go używać. Z pewnością nie warto kupować grilla za 8 000 zł, jeśli wiadomo, że będzie się go używać raz w roku.
- Jaka jest maksymalna kwota, którą chcę zapłacić? Ustal kwotę, jaką chcesz zainwestować w swój grill, oraz dodatkowe funkcjonalności i wyposażenie, za które jesteś gotów zapłacić więcej.
- Dla ilu osób zazwyczaj będę grillować? Ważna jest również powierzchnia do grillowania. Jeśli lubisz organizować przyjęcia w ogrodzie z udziałem wielu gości, z pewnością potrzebujesz większego grilla niż małżeństwo, które przygotowuje posiłek tylko dla siebie.
- Czy grill będzie stał w jednym miejscu, czy chcę z nim podróżować? Grillujesz tylko w ogrodzie, na balkonie lub tarasie, czy też grill towarzyszy Ci podczas wycieczek i wyjazdów? Jeśli ma być mobilny, należy pomyśleć przede wszystkim o możliwości rozkładania i składania go, niewielkiej wadze, a jednocześnie wytrzymałości.
Następnie zastanów się
- Czy preferujesz określony rodzaj paliwa? Różne paliwa różnie kosztują, różnie działają i dają różne efekty. Czujesz się pewnie, obsługując gaz? Lubisz romantyczny charakter i zapach węgla drzewnego, czy wolisz czystsze gotowanie bez unoszącego się w powietrzu popiołu? Jeśli zastanawiasz się nad grillem elektrycznym - zastanów się, czy masz wystarczająco blisko gniazdko elektryczne?
- Jakie mam doświadczenie w grillowaniu? Jeśli grillujesz od święta, nie warto inwestować w modele z wyższej półki. Rozważ swoje możliwości i kup taki grill, z którym możesz sobie poradzić i którego będziesz używać.
- W jaki sposób będę przechowywać grill poza sezonem? Jeśli zamierzasz pozostawić go na zewnątrz na zimę, zdecydowanie musisz wybrać inny typ niż ten, który należy przechowywać w ciepłym i suchym pomieszczeniu.
- Czy mam jakieś specjalne życzenia dotyczące wyglądu? Jeśli grill ma być ozdobą domu lub ogrodu, musi do niego pasować.
Podstawowe rodzaje grilli
Grille klasyfikuje się przede wszystkim ze względu na źródło ciepła (tj. rodzaj "paliwa"). Największy wybór jest wśród grilli ogrodowych szczególnie jeśli dysponujesz ogrodem, w którym jest dużo miejsca. Możesz wybierać spośród klasycznych grilli na węgiel drzewny, grilli gazowych oraz - jeśli masz przyłącze ogrodowe - grilli elektrycznych. Mniejsze grille idealnie nadają się na balkon lub taras, w których to miejscach nie zaleca się stosowania klasycznych grilli węglowych. Grill elektryczny jest bardzo wygodny i może być używany zarówno jako grill ogrodowy, jak i kuchenny.
Grille elektryczne
Wystarczy podłączyć do gniazdka i grillować. Na tarasie, balkonie, a także w domu. Wolne od dymu i przyjazne dla środowiska.
Grille na węgiel drzewny
Prawdziwa atmosfera grillowania z rozżarzonymi węglami i niepowtarzalny smak mięsa i ryb pachnących dymem.
Grille gazowe
Szybkie nagrzewanie, wysoka wydajność oraz łatwość obsługi i czyszczenia. Zapewniają wysoki komfort nawet mniej doświadczonym użytkownikom.
Palenisko
Możliwość grillowania i odpoczynku przy otwartym ogniu. Stylowe palenisko to piękny dodatek do ogrodu, który uprzyjemni także chłodniejsze wieczory.
Grille elektryczne
Wszystko czego potrzebujesz to gniazdko elektryczne. Obsługa elektrycznego grilla jest szybka i bezpieczna, a czyszczenie tego rodzaju grilla jest najmniej kłopotliwe. Do wyboru są małe grille kompaktowe, których można łatwo używać w pomieszczeniach, oraz większe modele dla większych grup. Podczas przygotowywania potraw nie wytwarza się popiół ani dym, więc grillowanie jest zdrowsze. Grille elektryczne wywierają również najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Minusem jest jednak ogólna przyjemność z grillowania i brak typowego smaku grillowanego mięsa.
Wady i zalety
Grille na węgiel drzewny
Klasyka grillowania, którą wielu smakoszy nie może się wręcz nasycić. Grill węglowy rozgrzewa się wolniej niż grill elektryczny lub gazowy, a przygotowywanie potraw i konserwacja urządzenia są najbardziej wymagające. Jednak dla wielu osób uzyskany w ten sposób smak wart jest dodatkowego wysiłku. Można też wybrać mniejsze modele, które łatwo ustawić na stoliku nawet na najmniejszym balkonie lub zapakować do samochodu na piknik.
Zalety i wady
Grille gazowe
Bardzo wygodne przygotowanie z szybkim i łatwym nagrzewaniem oraz wysoką wydajnością. Grille te są zasilane gazem z butli na propan-butan, który można nabyć na prawie każdej stacji benzynowej. Łatwe w konserwacji i czyszczeniu. Podczas grillowania nie powstaje dym ani popiół, a grille gazowe są często wyposażone w separator tłuszczu, który zapobiega jego wyciekaniu.
Zalety i wady
Palenisko
Szukasz efektownej dekoracji tarasu lub ogrodu, która stanie się sercem letnich wieczorów spędzanych na świeżym powietrzu? Takim miejscem może być właśnie palenisko. Element dekoracyjny ogrodu, w którym bezpiecznie płonie ogień i który może być również używany do przyrządzania mięsa. Paleniska Remundi to grille, które oferują możliwość siedzenia wokół "stołu" z ogniem płonącym pośrodku. Z drugiej strony, paleniska Eva Solo lub Höfats to elementy wystroju z otwartym ogniem, które w zależności od typu mogą być używane z rusztem do grillowania lub płytą grillową typu plancha.
Akcesoria do grillowania
Grillowanie to świetna zabawa i ale także rozwijanie umiejętności. Nie wystarczy po prostu położyć mięsa na grillu i czekać, co się wydarzy. Aby uzyskać wysokiej jakości rezultaty, należy poświęcić czas i uwagę oraz pomyśleć o dobrym sprzęcie. Jakie są podstawowe elementy, w które należy się zaopatrzyć podczas grillowania?
Paliwo
Węgiel drzewny, wióry drzewne lub bioetanol - wszystko to możesz dostać w Kulinie.
Termometr do mięs
Kiedy będzie gotowe? Możesz sprawdzić to korzystając z telefonu komórkowego. Bezprzewodowy termometr do mięsa sprawia, że grillowanie staje się łatwe nawet dla początkujących.
Fartuch do grillowania
Nie ma mistrza grilla bez fartucha. Grillowanie nie jest czystą sprawą, a nikt nie lubi przyjmować gości w ociekającej tłuszczem lub przypalonej koszuli.
Noże do steków
Palisz się do jedzenia! Żeby przygotowane przez Ciebie mięso jeszcze lepiej smakowało Twoim gościom, warto zaproponować im sztućce do steków. Ząbkowane noże i ostre widelce zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o stekach i grillowanym mięsie.